Masiškai didėjant interneto vartotojų ir įrenginių skaičiui, geresnė ryšio kokybė ir didesnė sparta yra būtinybė. Naujosios kartos 5G ryšiui padengiant vis didesnes šalių teritorijas, kyla vis daugiau klausimų apie šios naujovės svarbą, naudą ir diegimo galimybes. Tai kas gi apskritai yra tas 5G ryšys? Europos Komisija 5G ryšį įvardija kaip naujausios kartos mobiliąją technologiją, skirtą palaikyti vis didesnį vartotojų skaičių, didėjantį įrenginių skaičių ir didėjantį jų generuojamų ir dalijamų duomenų kiekį.
Iki šiol visuomenėje naudoti ir visiems puikiai pažįstami 3G ir 4G ryšiai yra dešimtis kartų silpnesni, jų delsimo laikas žymiai ilgesnis, o duomenų talpa – mažesnė, nei naujausio 5G ryšio. Europoje 5G buvo pradėtas diegti jau 2020 metais, o šiuo metu visos Europos Sąjungos šalys sėkmingai naudojasi 5G ryšiu, kurio įtaka verslo subjektams ir namų ūkiams jau dabar yra matuojama trilijonais dolerių.
5G ryšio galimybės
Teigiama, jog 5G ryšys atvers galimybes naujiems paslaugų, gamybos, technologijų, transporto ir kitų sričių verslo modeliams. Didesnės spartos internetas leis verslo subjektams veiklą vykdyti efektyviau, mažins sistemų perkrovos rizikas, leis suvaldyti didelius nuotolinių klientų srautus bei milžiniškus kiekius duomenų.
Ši naujovė ypač pasitarnaus verslo bei viešiesiems subjektams, teikiantiems klientų aptarnavimo paslaugas, kurias bus galima kokybiškai be didelių trukdžių teikti nuotoliniu būdu – tikimasi, jog 5G užtikrins galimybes paslaugų tiekėjams reaguoti realiu laiku, paslaugas padaryti vizualias bei užtikrinti savo klientams tolygią aptarnavimo patirtį, kokia būtų suteikiama gyvai atvykus į paslaugų teikėjo padalinį.
5G ryšys pakeis ir namų ūkių gyvenimus – esant didesnei spartai duomenų atsisiuntimo bei tiesioginių transliacijų vėlavimo laikas sutrumpės iki minimalaus – tai leis mums sutaupyti laiko kasdienėse veiklose. Nuotolinio darbo bei mokymosi sąlygos taip pat pasieks aukštumas, kuomet prie tinklo prijungus kelis ar net keliolika įrenginių ryšio kokybė juose nesuprastės, o „išmanieji namai“ taps lengvai prieinami kiekvienam ir neatrodys tarsi sąvoka iš ateities.
Pasaulyje vis sparčiau diegiant 5G, ši naujovė, be abejo, neaplenkė ir Baltijos šalių.
5G ryšio plėtra Lietuvoje
Paradoksalu, tačiau visuomet interneto sparta Europoje garsėjusi Lietuva buvo viena iš paskutinių trijų valstybių Europos Sąjungoje, o taip pat paskutinė tarp Baltijos šalių, kurioje pradėjo veikti 5G ryšys. 2020 metų gruodį, didžiausių šalies miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos – centruose pradėjo veikti naujos kartos 5G mobiliojo ryšio stotys, kurias pirmoji šalyje paleido mobiliojo ryšio bendrovė „Telia“. Po dviejų metų integracijos 5G ryšys Lietuvoje jau dengė 65 procentus šalies teritorijos, o 2023 metų pabaigoje 5G jau dengė 99 procentus Lietuvos teritorijos.
2022 metų rugpjūtį Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba užbaigė dviejų 5G ryšio technologijų diegimui būtinų 700 Mhz ir 3500 Mhz radijo dažnių juostų aukcionus, kuriuose trys mobiliojo ryšio operatoriai („Telia“, „Tele2“ ir „Bitė Lietuva“) įsigijo teises šių ryšių naudojimo pagalba tiekti 5G ryšį Lietuvoje. 2023 metais Ryšių reguliavimo tarnybos atliktais matavimais, labiausiai teritoriją padengusi yra „Telia“ – apie 80-85proc. teritorijos.
Toliau seka „Tele2“ su 5-10 proc. teritorijos padengimu ir „Bitė Lietuva“ dengianti mažiau nei 5proc. Lietuvos teritorijos. Tačiau vertinant duomenų gavimo spartą 5G tinkle, rezultatai yra tokie:
- „Bitė Lietuva“ pasiekė maksimalius rezultatus su 275,6 Mb/s;
- „Telia Lietuva“ rezultatai siekė 226,2 Mb/s;
- „Tele 2” rezultatai – 214,8 Mb/s.
Nors Lietuva su naujos kartos ryšio diegimu startavo gana pavėluotai, tačiau tarptautiniame kontekste šiuo metu vėl grįžome į sparčiausią internetą turinčių valstybių lyderių gretas – teritorijos padengimas vienas didžiausių Europoje, lenkiame tokias šalis kaip Japonija, Vokietija, Švedija, o taip pat ir Estija. Ryšiu padengus beveik visą teritoriją seks esamų bazinių stočių stiprinimas, siekiu dar labiau gerinti ryšio kokybę bei padėti Lietuvai išsiskirti tarptautiniame kontekste.
5G ryšio augimas Latvijoje
Latvija buvo pirmoji Baltijos šalis, o taipogi ir viena pirmųjų Europos šalių, kurioje dar 2019 metais buvo paskirstytas naujajam 5G ryšiui reikalingas 3,5 GHz spektras, o 2021 metų pabaigoje įvyko pirmasis aukcionas jam įsigyti. 5G Latvijoje startavo su mobiliojo ryšio operatoriumi „Latvijas Mobilais telefons“ (LMT), kuris iki pat šiandien 5G ryšiu padengia didžiausią šalies teritoriją, beveik tuo pat metu 5G ryšio galimybes Latvijoje pristatė ir „Tele 2“, dar vėliau ir „Bitė Latvija“. Pirmasis šaliai pristatęs 5G ryšį operatorius LMT Latvijoje iki šių dienų išlieka populiariausiu ir patikimiausią 5G tinklą turinčiu operatoriumi.
Latvijai tapus vienai pirmųjų šalių Europoje, kuri taip greitai ir stipriai investavo į naujos kartos 5G tinklą, jos indėlis neliko nepastebėtas ir tarptautiniu mastu. 2020 metų pabaigoje Ādaži karinėje bazėje atidaryta pirmoji Europoje 5G gynybos technologijų bandymų aikštelė. Anksčiau minėtas Latvijos mobiliojo ryšio operatorius sukūrė aplinką naujos kartos belaidžių technologijų kūrimui ir testavimui. Europos Sąjungos kontekste Latvija ir LMT taip pat vaidina svarbų vaidmenį – LMT yra atsakinga už Suomijos, Estijos ir Latvijos mobiliojo ryšio operatorių 5G infrastruktūros tinklo integravimą ir modernizavimą.
5G ryšys Estijoje
5G ryšio plėtros Estijoje chronologinė seka labai panaši į Lietuvos – ryšys šalyje pradėjo veikti 2020 metų pabaigoje, taip pat iš pradžių trijuose didžiausiuose šalies miestuose – Taline, Tartu ir Parnu, o 2022 metais buvo įvykdytas pirmasis aukcionas reikiamų radijo dažnių juostų įsigijimui. Šio aukciono metu jėgas bandė ir Lietuvių kompanija „Bitė Lietuva“, tačiau jai nepavyko nugalėti aukcione ir užsitikrinti teisės teikti 5G ryšio paslaugas. Estijoje įvykus trims ryšio aukcionams, šalyje 5G ryšį teikiantys operatoriai nepakito – tai „Telia Eesti“, „Elisa Eesti“ ir visose trijose Baltijos šalyse 5G ryšį teikiantis „Tele 2“.
Populiariausi 700 Mhz ir 3500 Mhz dažniai mobiliojo ryšio operatoriams paskirstyti jau visose trijose Baltijos šalyse, tačiau 2023 metų gegužę Estija tapo tik dvylikta valstybe (ir vienintele 2023-aisiais!) Europos Sąjungoje ir pirmoji tarp Baltijos šalių, kurioje 5G gali būti įgalinamas naudojant 26 GHz dažnį. Visi trys mobilaus ryšio operatoriai – „Telia Eesti“, „Elisa Eesti“ ir „Tele 2“ – aukciono metu išlaikė savo pozicijas ryšio tiekime. Pirmasis, naudojant naująjį dažnį, netoli Talino, pradėjo veikti „Tele 2“ ryšys. Estija šiuo metu yra pardavusi visus tris dažnius, reikalingus 5G įgalinimui.